Primaria Giurgita

corect
rapita
tn_IMG_5060

Bine ati venit pe website-ul nostru “

În calitate de primar al comunei Giurgita, adresez un sincer bun venit tuturor vizitatorilor acestui website, in numele comunitatii noastre, a administratiei publice locale si al meu personal!

Prin acest website, ne propunem sa venim in sprijinul cetatenilor, oferind informatii despre initiativele noastre, evenimente, datele gestionate de catre administratia publica locala si in acelasi timp dorim sa oferim o fereastra deschisa permanent tuturor celor ce vor sa cunoasca mai bine comuna si comunitatea noastra.

Doresc sa va mulțumesc, in numele echipei Primariei comunei Giurgita, tuturor celor care ati sprijinit demersurile initiate si tuturor celor care ati fost activ implicati in ceea ce incercam sa rezolvam si sa construim, pentru dezvoltarea comunitatii noastre, așa cum ne-o dorim cu totii: curata, moderna și prospera.

Multumesc vizitatorilor din tara si strainatate, in numele locuitorilor comunei Giurgita, pentru curiozitatea si dorinta de a afla mai multe despre noi! Cu gandul ca veti descoperi oportunitati de afaceri, care speram ca va vor indemna sa investiti in comuna noastra, va asiguram cu responsabilitate de existenta unei administratii publice locale deschise si transparente.

Va transmit invitatia de a cunoaste pe viu frumusetea unica a acestor locuri, oamenii prietenosi, ospitalieri din comunitatea noastra si farmecul unei comune primitoare!

Primar Viky Bonea

Stiri/Anunturi

Prezentare generală

Comuna Giurgița se întinde pe o suprafață de 7350 ha și are o populație de 2883 fiind situată în partea de sud a județului Dolj, la 47 km faţă de municipiul Craiova, 15 km faţă de orașul Segarcea și 25 km faţă de Municipiul Băileşti. Legătura cu localitățile învecinate se realizează prin intermediul drumului județean DJ 576, ce asigură legătura dintre comună și celelalte localități din județul Dolj. În componența comunei intră următoarele localități: Giurgița – reședința comunei, Curmătura și Filaret.

Scurt istoric

Prima atestare documentara a Comunei Giurgița este din 29 august 1577 . Comuna și-a luat denumirea de la o hangiță, anume “Gheorghita” și satul Curmătura își trage numele de la un deal din apropiere. Într-un document din 18 mai 1622 se arata că satul Giurgița a fost proprietatea lui Hamza, banul Craiovei. Portărești este un sat adunat pe malul stâng al Desnățui cunoscut încă din 1790 când apare pe harta austriacului Specht.

Descperiri arheologice:

Așezarea hallstattiană de la Giurgița – “La Cetățui” / ansamblu anonim
(Categorie: locuire civilă)
(Tip: Așezare fortificată)

Necropola de la Portărești – Giurgița – “La Dârvari” / ansamblu anonim
(Categorie: descoperire funerară)
(Tip: Necropolă tumulară)

Date de identificare;

Primăria Comunei Giurgița este situată pe DN 561 , pe strada Calea Dunarii, nr. 123, Comuna Giurgița, județul Dolj

Puncte de interes:

• – Școala Veche comuna Giurgița se găsește la „Drumul Mare” în anul 1838 între Cioromela și Giurgița. Este construită din cărămida și întreținută de stat cu învățător calificat.
  • – Biserica „Sf. Mihail și Gavril” aparține de Parohia Portăreşti-Giurgiţa și a fost construită din lemn în anul 1827 de către pitarul Matei și Spiridon Portarascu. În anul 1852 a fost zidită din temelie de cărămida iar în 1913 și 1957 a fost legată în centuri de fier și pictată din nou.
  • – Biserica „Sfânta Maria” din Curmătura a fost începută de obștea locuitorilor din satul de pe atunci Giurgița – Curmătura în anul 1852 și terminată în 1856.

Alte informații.

Personalități:

• Florica Mitroi ce s-a născut în data de 15 februarie 1944 în Comuna Giurgița, județul Dolj a fost o poetă și ziaristă română.
  • Nicolae Veleanu, Vataf al calusarilor din Giurgita, a fost recompensat cu titlul de <Tezur Uman Viu> S-a născut la 3 februarie 1922 și a învăţat jocul căluşarilor pe la vreo 10-12 ani, de la nişte bătrâni ai satului: Ştefan Grăbilă şi Grasu’: „Erau căluşari pricepuţi cu 70-75 de ani în urmă. Cu greu reuşeai să intri în ceata vreunuia, iar dacă nu urmăreai comenzile şi nu le executai cum trebuie mai mâncai şi bătaie! E o tehnică pentru fiecare pas şi numai neştiutorii nu-şi dau seama sau nu reuşesc să vadă diferenţa dintre un pas şi altul

Evenimente locale:

– Sărbătoarea Rusaliilor cand se sarbatoreste si ziua Comunei Giurgita.